امروز پنج شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۰۸

سرویس پیام کوتاه ابتدا در سال ۱۹۹۱ در اروپا و در شبکه بی سیم به کار گرفته شد. در سال ۱۹۹۸ پیام کوتاه در میان مشترکان محبوبیت غیر قابل پیش بینی یافت و درجایگاه واقعی خود قرار گرفت.

این سیستم با قابلیت Point to Point (از یک مشترک به مشترک دیگر) وPoint to Multi Point  (از یک مشترک به چند مشترک) و روش ارسال پیام به طور عمومی توانسته است از یک طرف جایگاه با ارزشی را از نظر اقتصادی برای اپراتورهای ارایه دهنده خدمات GSM و از طرف دیگر تسهیلات و سرویس های ارزش افزوده وکاربردی فراوانی را برای مشترکان فراهم کند.


هم اکنون در جهان از هر ۶ نفر، یک نفر صاحب‌‌‌‌‌‌‌‌‌ تلفن ‌‌‌‌‌‌‌‌‌همراه است. حتی در کشورهای توسعه نیافته آفریقایی مانند کشور اتیوپی که تنها ۲۰هزار خط تلفن ثابت وجود دارد، ۱۵۰هزار نفر صاحب تلفن همراه هستند و این به معنی گسترش چشمگیر تلفن‌‌‌‌‌‌‌‌‌همراه در میان مردم جهان است.

 

اما در ایران فناوری پیام کوتاه، مانند کودکی ۶ ساله می‌ماند که اگر چه هنوز به دنیای بازاریابی به وسیله تلفن همراه گام ننهاده اما با دنیای تبلیغات بیگانه نیست. استفاده از خدمات پیام کوتاه در ایران برای نخستین بار در سال ۱۳۸۱ مورد بهره‌برداری قرار گرفت. از این سال به بعد استفاده از پیام کوتاه به‌ تدریج در میان کاربران ایرانی تلفن همراه فراگیر شد.

براساس گزارش منتشره از شرکت مخابرات ایران تعداد مشترکان تلفن‌‌‌‌‌‌‌‌‌ همراه در ابتدای سال ۱۳۸۳ رقمی برابر با ۸۷۶/۴۴۹/۳ نفر بوده است که با رشد ۹۱/۴۷درصدی در انتهای سال ۱۳۸۳ به ۷۴۹/۱۰۲/۵ مشترک افزایش یافته است. در سال ۱۳۸۵ با اضافه شدن سرویس پیام‌‌‌‌‌‌‌‌‌کوتاه تلفن همراه تمام مشترکان، رشد بیشتری در برداشت و به تدریج در بین کاربران ایرانی فراگیر شد. در این سال حدود ۸ میلیارد پیام کوتاه در ایران مبادله شد.

 

در سال ۱۳۸۷ روزانه ۲۰ میلیون پیام کوتاه به وسیله کاربران تلفن همراه رد و بدل می شد که این رقم در روزهای خاص و اعیاد مختلف بیشتر می‌شد. در سال ۱۳۸۴، مناقصه‌ای برای ارایه خدمات پیام کوتاه به صورت انبوه به وسیله شرکت مخابرات ایران برگزار شد که در آن سه شرکت رهیاب رایانه گستر ، آتیه داده پرداز و مگفا برنده شدند در چند سال بعد شرکتهای ارمغان راه طلایی ، رهیاب پیام گستران ، سرزمین راهکار هوشمند و پیک آسا(آسانک) به این مجموعه پیوستند. در حال حاضر شرکت ایرانسل هم به مجموعه ارسال پیامک انبوه پیوسته است.هم اکنون شرکت های زیادی از خدمات این شرکتها استفاده می‌کنند. بعضی از این شرکت ها نیز به نوبه خود خدمات مختلفی را به صورت برنامه‌های مختلف و سایت ها ارایه می‌کنند. از این سایت ها می‌توان به نوند، پیامک ایران و پیام پیامک اشاره کرد. خدمات پیام کوتاه از طریق GSM مودم نیز یکی از راه های ارسال انبوه پیام کوتاه است. در این سیستم ها، نرم افزاری به همراه مودم روی کامپیوتر افراد نصب شده و مدیریت پیام کوتاه انجام می گیرد.

برچسب ها

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده است.نفر اول شما باشید!